Magia Księżyca

Za nami kolejna pełnia księżyca. Szczególny czas, w którym dzieją się magiczne rzeczy. Jest coś niezwykłego w naszym satelicie, co zawsze każe mi się w niego wpatrywać. Magnetycznie przyciąga mój wzrok i fascynuje od najmłodszych lat. Dostrzegamy jego wpływ w bardzo wielu aspektach życia na ziemi. Również człowiek, w związku z tym, że w około 70% składa się z wody, podlega wpływowi księżyca, tak samo jak wody mórz i oceanów. Co zatem dzieje się z naturą i ludźmi podczas tego szczególnego czasu, jakim jest pełnia srebrnego globu?  


Wpływ pełni na człowieka


Pełnia trwa około trzech dób.  Wielu z nas cierpi w tym czasie na bezsenność, ale odnoszę wrażenie, że po prostu szybciej się w tym czasie regenerujemy. Mimo kłopotów z zaśnięciem rano budzę się wypoczęta. W tym okresie możemy również spodziewać się nasilonych bólów głowy czy migren. Nasz organizm zatrzymuje wodę, przez co czujemy się opuchnięci i ociężali. Szybciej się męczymy. Pełnia nie jest dobrym czasem na wizyty u dentysty czy operacje chirurgiczne ze względu na obniżoną krzepliwość krwi. Łatwiej wtedy o krwotoki, a i rany goją się wolniej. Również nasze zmysły i emocje są w tej fazie uwydatnione. Wiele osób jest rozdrażnionych, płaczliwych, niewiele trzeba by się zirytować. Zmagazynowana w człowieku energia uwalnia się a hormony szaleją. Marzenia senne nabierają realizmu i są o wiele intensywniejsze. Ogólnie wzrasta poziom agresji i ilość popełnionych przestępstw. Podobno w Wielkiej Brytanii podczas pełni wzmacniane są patrole na ulicach. Wzrasta też ilość nieracjonalnych decyzji podejmowanych przez ludzi, co stwierdzono na podstawie obserwacji i analizy ryzykownych poczynań na rynku finansowym. Również podczas tej fazy księżyca rodzi się najwięcej dzieci i okres ten jest najcięższy dla pielęgniarek i położnych.


Pełnia w przyrodzie


Dawniej każdy szanujący się ogrodnik korzystał z kalendarza księżycowego. Obecnie wielu uważa to za czarną magię. Jednak coś jest na rzeczy, skoro ludzie od tysiącleci obserwowali księżyc, by polepszyć plony. Pełnia księżyca to najlepszy moment na nawożenie i zabiegi pielęgnacyjne, takie jak pielenie czy przerzedzanie młodych roślin. Podobno człowiek również w tym czasie łatwiej przyswaja przeróżne składniki odżywcze. W trakcie pełni powinniśmy zrywać zioła, bo zawierają wtedy najwięcej soków leczniczych. Drzewo ścięte po pełni jest doskonałym budulcem na dom, ponieważ oprócz ogromnej trwałości nabiera również odporności na ogień. Rzymianie budowali swoje statki a mnisi buddyjscy świątynie tylko z takiego drewna. W czasie pełni najlepiej rosną grzyby, zatem warto tuż po niej wybrać się do lasu. Natomiast wędkarze unikają wyjazdów na ryby w tej fazie, bo wiedzą że zakończą się one fiaskiem. Właściciele domowych zwierzaków obserwują u nich w te dni wzmożoną aktywność, np. koty biegają po domu jak szalone, jakby ktoś je gonił. Są też bardziej zadziorne i agresywne.


Właściwie w każdej kulturze księżyc odgrywał niezwykle istotną rolę. To tajemnicze ciało niebieskie było dla naszych praojców źródłem wielkiej mocy. Znacznie wcześniej niż zostało to udowodnione przez naukę ludzie zdawali sobie sprawę z ważnej roli księżyca w naturze. W Polsce  do XIX wieku rytualnie witano księżyc a dawni Słowianie składali mu nawet  ofiary. Nasz piękny naturalny satelita od zawsze budził emocje, zapisał się w kulturze i sztuce. Obecnie również fascynuje i jest obiektem przeróżnych teorii, nawet spiskowych. Bo kto nie słyszał o niesamowitych rzeczach, które rzekomo znajdują się po ciemnej stronie księżyca, czy też o możliwości sfingowania lądowania na nim przez Amerykanów. Na rynku dostępnych jest sporo pozycji książkowych na powyższy temat i serdecznie zapraszam do zgłębienia tego fascynującego tematu. 


Pozdrawiam wszystkich Lunatyków i Wilkołaki :)



Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa. Copyright PHOTORZADCY

Komentarze